BHPEX obciążenie mięśniowo-szkieletowe

BHPEX obciążenie mięśniowo-szkieletowe Nadmierne i niewłaściwe obciążenie układu ruchu występujące w pracy zawodowej jest przyczyną wielu urazów i dolegliwości układu mięśniowo szkieletowego. Różne stanowiska pracy i wykonywane na nich czynności podczas pracy często powodują różnego rodzaju i nasilenia obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego.

W większości przypadków objawia się to jako ból, uczucie sztywności mięśni lub mrowienie czy nawet drętwienie. Jest to odpowiedź na nadmierne przeciążenie układu ruchu w czasie wykonywania. Jeżeli trwa to długo, mogą pojawić się lub rozwinąć zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze układu mięśniowo-szkieletowego.

Najczęściej stwierdzane zespoły:
? zespół cieśni kanału nadgarstka,
? zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego i bocznego kości ramiennej (tzw. łokieć tenisisty i golfisty),
? zespół Quervaina (zapalenie pochewki mięśni: długiego odwodziciela i krótkiego prostownika kciuka),
? zespoły bólowe odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa,

Polskie przepisy określają jedynie największe dopuszczalne ciężary, które mogą być przemieszczane oraz maksymalne wartości wydatku energetycznego. Nie uwzględniają jednak metod oceny innych czynników, które dokładają się do obciążenia fizycznego. Wymienia się wśród nich: pozycję ciała, częstość wykonywania czynności, siłę potrzebną do wykonania czynności, położenie początkowe i końcowe przemieszczanego obiektu itp..

Złe psychiczne warunki pracy mogą powodować stres u pracownika. Stres ten może powodować reakcje emocjonalne jak np. niepokój, nerwowość, problemy ze snem, wypalenie zawodowe oraz stany załamania psychicznego. Ponadto wyróżniamy zaburzenia poznawcze: zaburzenia pamięci, zdolności do uczenia się nowych rzeczy, koncentracji i podejmowania decyzji. Stres może także powodować nadużywanie alkoholu, narkotyków i generować zachowania destrukcyjne. Ostatnią grupą za zaburzenia fizjologiczne, wśród których można wymienić osłabioną nadciśnienie a nawet choroby serca.

Szczegóły strony www.bhpex.pl:

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Podlinkuj stronę www.bhpex.pl:

BHPEX obciążenie mięśniowo-szkieletowe

Odwiedziny robotów:

Odwiedziny yahoo 7 Odwiedziny googlebot 14 Odwiedziny bing 32

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii: